Divoké rastliny
Divoké kvety – divé, slobodné a múdre. Ukotvené v zemi, spojené s oblohou. V každom lupienku nesú silu prírody, ktorú môžeme vnímať cez vôňu, čaj, esenciu či dotyk. Podporujú telo, liečia dušu, otvárajú srdce. Pripomínajú nám návrat k sebe, k jednoduchosti a prirodzenosti. Objav ich účinky, prepojenie s mytológiou a jemnú silu, ktorá mení náš vnútorný svet – ticho, no hlboko. Viac o kvetoch a ich posolstvách nájdeš v nasledujúcich príspevkoch

Levanduľa lekárska (Lavandula officinalis) – vôňa pokoja a duchovnej očisty
Levanduľa, aromatická krásavica zo slnečného Stredomoria, nie je len voňavá kulisa romantických fotiek, ale aj spoľahlivá „terapeutka“ – na nervy a na poriadny stres či parťáčka na duchovné blúdenie . V antickom svete ju liali do kúpeľov ako elixír čistoty. Gréci aj Rimania verili, že očistí nielen telo, ale aj myseľ – a popri tom spraví človeka aj trochu voňavejším. Jej vôňa a sila sa uctievali ako prostriedok pokoja, mieru a duchovnej čistoty. Egypťania ju používali pri mumifikácii ako posvätný symbol prechodu duše. V stredovekej mágii chránila pred „zlými duchmi“ a podporovala jasné sny – vankúšik s levanduľou sa stal tichým strážcom pokoja v noci.
Esencia levandule otvára srdce a ukotvuje dušu – pomáha zladiť duchovné vhľady s každodennou realitou – napríklad keď sa vrátime z meditačného víkendu a čaká nás pondelková porada. Pre tých, ktorí kráčajú duchovnou cestou a zároveň riešia emocionálne napätie, je jej jemná sila ako svetlo v hmle.
Mystický účinok: Levanduľa patrí medzi rastliny tretieho oka. Podporuje jasné vnímanie, chráni pred rušivými energiami a čistí jemnohmotné telo. Pomáha nám vstúpiť do priestoru meditácie a ticha.
Esenciálny olej levandule: 100 % esenciálny olej z levandule je ideálnym spojencom na fyzickej aj duševnej úrovni. Podporuje hojenie pokožky, uvoľňuje napäté svaly, znižuje nervozitu, zlepšuje spánok a u detí pomáha pri nespavosti a podráždení. Pridajte pár kvapiek do aromalampy alebo kúpeľa a doprajte si chvíľu hlbokej regenerácie.
Levanduľa sa využíva aj v homeopatii, hoci nie je taká bežná ako niektoré iné rastliny. Má upokojujúce pôsobenie na nervový systém, zmierňuje napätie a stres, je vhodná na podporu spánku a emočnej rovnováhy a pomáha pri migrénach súvisiacich so stresom.
Tip na rituál: Večer si pridajte kvapku levanduľového oleja do teplého kúpeľa alebo rozptýľte v priestore cez difuzér. Pred spaním si povedzte: Dnes prepúšťam všetko, čo ma zaťažuje. V pokoji spočívam vo svetle.
Afirmácia: Zdroj pokoja nachádzam v sebe.

Arnika – bylinka, ktorá vie, čo je modrina života
Poznáte to – zakopnete o vlastné ego, spadnete na zadok a svet sa chvíľu točí ako po jazde na kolotoči bez bezpečnostného pásu. Práve vtedy prichádza arnika, bylinka, ktorá vám so smiechom povie: „No tak, postav sa, veď to prežiješ!“
V ľudovom liečiteľstve sa arnika (Arnica montana) používala celé stáročia ako balzam na rany, pomliaždeniny, výrony aj boľavé srdce (to obrazne aj doslova). Babky bylinkárky si ju cenili ako ochrannú bylinu – zvykla sa vešať nad dvere proti blesku a zlým duchom. V niektorých oblastiach sa jej hovorilo "horské slnko", lebo rástla vysoko v horách a nosila so sebou silu neohrozenej výšky.
Homeopatická arnika je malý zázrak – každá terapeutka, masérka či mama s divokými deťmi má túto guličku poruke. Pomáha pri úrazoch, operáciách, pôrodoch, šokoch, modrinách duše i tela. A čo viac – keď niekto tvrdí „nič mi nie je“, hoci je jasne dobitý ako hrdina akčného filmu, arnika je presne na túto formu popierania reality.
Kvetová esencia PHI z arniky ide ešte hlbšie – pomáha spracovať šoky, traumy, energetické „modriny“, ktoré sme zamietli pod koberec psychiky. Jej jemná vibrácia nás vedie späť k celistvosti po duševnom otrasení. A v anti-nikotinovej kombinácii nám pomáha pustiť závislosti, ktoré nás držia ako emocionálny leukoplast.
Arnikový olej je top na namasírovanie ubolených svalov, stuhnutej šiji a chronicky napätých ľudí. Je výborný po športovom výkone, ale aj po „športe menom život“. Regeneruje, prekrvuje a zanecháva príjemne teplý pocit – ako objatie, ktoré povie: „Neboj, uzdravíš sa.“
Mýticky by arnika mohla patriť do lekárničky bohyne Athény – múdrej a bojovnej, ktorá vedela, že víťazstvá niečo stoja. A v nordickej tradícii by ju určite poznala Freyja, keď sa z bojového poľa vracali hrdinovia potrebujúci viac než len pivo na zotavenie.
Arnika hovorí: „Život ťa môže prefackať – ale ja ti pomôžem vstať, zhlboka sa nadýchnuť a ísť ďalej. A ešte aj s gráciou.“